Słowniczek

Alias

Alias to dodatkowy adres e-mail, który wskazuje na inny adres (główny). Przykładowo dla adresu janek@adres.pl możemy utworzyć alias o wyglądzie jan.kowalski@adres.pl z którego to poczta będzie kierowana na adres janek@adres.pl.

Autoresponder

Autoresponder to możliwość automatycznej odpowiedzi na e-mail podczas naszej nieobecności. Nadawca otrzymuje wcześniej przygotowaną odpowiedź zwrotną.

Banner

Banner (w Internecie) to szeroki pasek graficzny, pionowy lub poziomy, prezentujący treści informacyjne bądź reklamowe. Najczęściej jest wykonany w technologii Adobe Flash, animowanych plików .gif, statycznych plików .jpg. Zobacz standardowe formaty bannerów.

Catch-all

Catch-all spełnia funkcje "łapacza". Przekierowuje błędnie zaadresowane e-maile na uprzednio zdefiniowane konto pełniące tą funkcje. Przykładowo wysyłając wiadomość na adres biuro@adres.pl wpiszemy omyłkowo biuto@adres.pl to list prawidłowo dotrze na konto biuro@adres.pl, które zostało uprzednio ustawione na pełnienie roli catch-all.

CRM (Customer Relationship Management)

System zarządzania relacjami z Klientem, a dokładnie całością kontaktów zachodzących pomiędzy firmą, a jej Klientami. W praktyce koncentruje się na uzyskaniu i wykorzystaniu wiedzy o obecnych i potencjalnych Klientach, w celu optymalizacji korzyści płynących z kontaktów z nimi.

Dial-up

Dial-up to forma połączenie z Internetem realizowana przez modem podłączony do komputera domowego.

DNS

Domain Name Service (DNS) usługa nazw domen i ich nazewnictwa w sieci Internet. Nadaje domenom nazwy zrozumiałe dla człowieka i tłumaczy je na numery IP.

Domena

Domena jest niepowtarzalnym identyfikatorem, charakterystycznym dla danej strony lub adresu e-mail. Dzięki domenie łatwo i szybko odnajdujemy stronę, która nas interesuje. Przykładowy adres składa się z nazwy użytkownika i domeny np. adres.pl.

Firewall

Firewall to system chroniący komputer przed atakami z zewnątrz.

FTP

File Transfer Protocol (FTP) protokół transmisji plików. Stosowany do przesyłania plików w sieci np. stron WWW na serwer.

Gif

Gif to jeden z popularnych formatów graficznych stosowanych w Internecie.

IP

Adres IP to unikatowy adres (numer) identyfikujący komputery w sieci. Zbudowany z czterech segmentów oddzielonych kropkami. Składa się z liczb od 0 do 255.

Jpg

Jpg to jeden z popularnych formatów graficznych stosowanych w Internecie.

Konto pocztowe (e-mail)

Konto e-mail to poczta elektroniczna , dzięki której można komunikować się z ludźmi na drugim końcu świata. Poczta e-mail umożliwia wysyłanie nie tylko plików tekstowych, ale także graficznych (np. zdjęć), czy muzycznych (np. mp3).

Poczta WWW

Poczta WWW daje możliwość przeglądania poczty przez przeglądarkę internetową.

POP3

POP3 jest protokołem komunikacyjnym odpowiedzialnym za rozsyłanie poczty przychodzącej na konta użytkowników.

SMTP

SMTP jest zestawem reguł komunikacyjnych dotyczących wysyłania i odbierania poczty elektronicznej.

Spam

Spamem nazywamy niepożądane przesyłki reklamowe, łańcuszki szczęścia i inne listy o nieinteresującej nas treści.

SSL

SSL (Secure Socket Layer) - jest protokołem, który zaprojektowała firma Netscape Communications Corporation. Protokół zapewnia poufność i integralność transmisji danych oraz uwierzytelnianie, opiera się na szyfrach asymetrycznych oraz certyfikatach standardu X.509.

Statystyki odwiedzin stron WWW

Dzięki statystykom odwiedzin mamy wgląd w swego rodzaju raporty mówiące o popularności naszej strony w Internecie.

Załącznik

Załącznik to plik (najczęściej kompresowany np. do formatu .zip) dołączany do poczty elektronicznej.

Zip

Zip jest powszechnie znaną i stosowaną metodą redukcji danych.